Sa svim stvorenjima slavimo Boga

 

Svekolika franjevačka obitelj proslavlja svoje velike jubileje: Greccio – Stigme – Pjesma brata sunca, a u hodu prema 2026. godini – slavlju spomena na 800. obljetnicu od preminuća sv. Franje Asiškog. Kroz ovu 2025. obilježavamo 800. godinu otkako je naš Serafski Otac ispjevao „Pjesmu brata Sunca“. Iako je tada bio slijep, napisao je pohvale Bogu kroz pjesmu u kojoj je zahvatio sve stvoreno i sve pozvao na hvalu.

Nastavili smo u našoj Bosni Srebrenoj niz Studijskih duhovno-teološko-pastoralnih dana u samostanu u Visokom 27. i 28. veljače 2025. Zbog sprovoda pok. fra Stipe i arhiđakonskog sabora okupio se nešto manji broj braće, a nadamo se u jesenjem terminu da će ih doći puno više.

Molitveni časovi, predavanja, susreti, druženja i razgovori proizlazili su upravo iz Pjesme brata Sunca kao teme „koja je daleko iznad tek jednog poetsko-književnog teksta“, što je u pozdravnom govoru okupljenoj braći izrekao domaćin gvardijan fra Franjo Radman, a i predavači kroz dva dana.

Fra Stipo Kljajić je u predavanju, na vrlo jednostavan način, pokazao kako je ova pjesma utemeljena u biblijskim tekstovima o stvaranju (Post. 1,1-2,4a i Post 2,4b-3,24). Osobito je naglasio stvaranje cjelovitog čovjeka (muško i žensko) i ljepotu svega živog te materijalnog koje se ne smije proglasiti dualistički zlim. Čovjek je vrhunac stvorenog i ima odgovornu zadaću čuvati i upravljati svijetom, a nikako gospodariti i neodgovorno uništavati, naglasio je fra Stipo. 

Fra Danijel Nikolić je nadalje u analizi Pjesme stvorova naglasio sveopće Božje očinstvo i univerzalne vrijednosti. U svakom stvorenju Franjo je prepoznao Krista i brata, osobito u Suncu koje 'sija i dobrima i zlima'. Svetu misu prvoga dana susreta u odsutnosti o. provincijala i prov. vikara predslavio je fra Miro Relota, definitor. Zajednički objedi prigoda su također za dopunu kratkim raspravama koje su uslijedile poslije predavanja, ali i za razmjenu iskustava i ugodne bratske razgovore.

Popodnevni program nastavljen je predavanjem „Integralna ekologija“ fra Ivana Stanića. On je na vrlo konkretnim primjerima ukazao na potrošački mentalitet koji troši resurse unatoč svijesti da sve ima posljedice. Naše lokalne zajednice – bratstva trebaju pokazati odgovornost prema stvorenjima. Ne može se sve reciklirati, ali može se smanjiti broj kanti i kontejnera smeća. Pozvao nas je da se uključimo aktivno s civilnim organizacijama u akcije očuvanja prirodnih resursa. To je izraz vjere i domoljublja – ono što se voli, to se ne uništava.

Prvoga dana Studijskih dana do u kasne večernje sate ostao je definitor fra Miro u razgovoru s braćom „under 10“ želeći čuti njihova iskustva življenja i rada na terenu.

U petak, 28. veljače, nakon molitve Srednjeg časa o Pjesmi stvorenja Franje Asiškoga predavanje je održao fra Ivan Šarčević. U tekstu sv. Franje nam je pokazao cjeline: hvale i proslave Boga, razumijevanje patnje i utjehu te poziv na mir i praštanje. Kroz diskusiju se moglo zaključiti da živimo u vremenu privida i kiča; u vremenu problema s ljepotom, manjkom divljenja i čuđenja, osobito u vremenu odsutnosti mira, poniznosti i jednostavnosti. U našem indiferentnom promatranju svijeta trebamo sebi posvijestiti da sv. Franjo nije samo miroljubac (netko voli mir), nego je prije svega mirotvorac (aktivan i neumoran u mirotvorstvu).

O duhovno-pastoralnim izazovima mlađe braće progovorio je fra Nikola Pejčin. Brze promjene u socijalnom i tehnološkom svijetu stvaraju „međugeneracijski jaz“ među braćom. Ponekad to umanjuje plodove pastoralnog rada i „polomi krila“ tek zaređenoj braći koja su s entuzijazmom započela razne projekte po župama. Fra Miro je više puta naglasio da dobre inicijative mlade braće očekujemo za predstojeći provincijski kapitul.

Euharistijsko slavlje drugoga dana susreta predslavio je u samostanskoj crkvi sv. Bonaventure fra Stipo Kljajić, definitor. Nakon zajedničkog objeda braća su se razišla, zasigurno okrijepljena duhovnim, teološkim i pastoralnim novim spoznajama te lijepim međusobnim susretima. 

Fra Franjo Radman