Bosna Srebrena proslavila svoga zaštitnika
Dana 14. rujna 2022. u Franjevačkom samostanu sv. Bonaventure u Visokom, na blagdan Uzvišenja Svetog Križa, braća Franjevačke provincije sv. Križa – Bosne Srebrene okupili su na tradicionalni Kapitul „na rogožinama“, tradicionalno godišnje okupljanje sve braće. Današnji dan je ujedno i proslava zaštitnika naše Provincije – sv. Križa.
Kapitul je započeo okupljanjem u jutarnjim satima u samostanskoj blagovaonici. Nakon toga u dvorani Franjevačkog konvikta održana je molitva Srednjeg časa, a zatim je sve nazočne pozdravio visočki gvardijan fra Franjo Radman. Nakon molitve uslijedilo je predavanje fra Janka Ćure, vikara Provincije, na temu Mediji i istina. Ovo nadasve zanimljivo izlaganje bilo je podijeljeno u sljedeća poglavlja: Što je istina, Što su mediji, Glavni cilj medija, Mediji i Crkva, Pozitivni i negativni utjecaji medija, Manipulacija u medijima, Provjera i vrednovanje medijskih sadržaja, Važnost istine i medija i Važnost istine u medijima. Nakon predavanja uslijedila je rasprava na odslušano predavanje, a onda je svu nazočnu braću pozdravio provincijal Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić, uputivši riječi zahvale braći na njihovom dolasku na ovo svečano zborovanje, kao i za sve ono što čine na dobrobit drevne Provincije, pozivajući ih na trajnu opredijeljenost u naviještanje evanđeoske istine.
Točno u podne slavljena je sveta misa u samostanskoj crkvi koju je, u koncelebraciji s braćom svećenicima, predvodio provincijal fra Zdravko Dadić. On je na početku propovijedi naglasio kako je današnji blagdan prilika da svatko od nas sebi posvijesti činjenicu da je dobro biti na križu jer to izgrađuje svakoga od nas.
U svojoj homiliji osvrnuo se na nedavno održani Kapitul i Kapitulski kongres Bosne Srebrene te smjernice i osvrt generalnog vizitatora koji je nakon posjeta sve braće ukazao na određene nedostatke i negativnosti u našoj zajednici. Braću je pozvao na razmišljanje o pravilnom prosuđivanju vlastitoga bratstva, a to je biti spreman suočiti se s vlastitim slabostima i propustima prije nego što upremo prstom u slabosti drugih. Bitno je također postaviti pitanje: „Koliko sam ja drugima brat, a ne u prvom redu koliko su drugi meni braća“? Također je pozvao na odgovornost za izgovorenu riječ te da se trebamo čuvati napasti da druge etiketiramo, bez provjere je li to u stvarnosti uistinu tako.
Posvijestio je svoj braći franjevcima važnost našega franjevačkog bratstva i usporedio našu Provinciju sa starim stablom „na kojem svaka grana i svaki list doprinosi njegovoj dobrobiti“. Pozvao je braću da se prisjete svojih početaka i franjevačkog načina života kojega smo izabrali u slobodi. Pri tome se trebamo ugledati na sv. Franju koji se poradi Krista odrekao svega. Naglasio je kako se vremena mijenjaju, a Franjina karizma trajno ostaje. Ukazao je i na činjenicu da je jedan od najvećih izazova s kojim se suočavamo kao narod i Provincija problem demografije.
Na koncu propovijedi je pred svim nazočnima pročitao svojevrsni ispit savjeti po kojem bi trebala sva braća preispitati vlastiti život u svjetlu života sv. Franje te ne „dozvoliti da pozitivne priče, kojih je tako mnogo, budu zaglušene od buke nezadovoljnih pojedinaca“.
Nakon svete mise uslijedio je ručak u samostanskoj blagovaonici, a u 14 sati aktualni sat, na kojem su sva nazočna braća mogla raspravljati o svim pitanjima važnim za našu Provinciju. Na početku popodnevnog susreta braći se obratio provincijal fra Zdravko. On je čestitao svoj braći dan Provincije. Ujedno je zahvalio braći na terenu na zauzetosti i pozvao ih da i dalje rade Bogu na slavu i na dobrobit Provincije i povjerenog naroda. Iznio je statistiku naše Provincije i promjene koje su se dogodile od prošlog Kapitula na rogožinama. Pozvao je svu nazočnu braću da iznesu Upravi svoje prijedloge koji bi mogli pomoći u boljem funkcioniranju naše Provincije. Provincijal se prisjetio braće koji su preminuli tijekom prošle godine, ali i sve braće koja su napustila našu Zajednicu od prošlog Kapitula na rogožinama. Nadalje, upoznao je braću s nekim informacijama koje su značajne za našu Provinciju: obnovom dijela zgrade na Kovačićima, braćom na postdiplomskom studiju i braćom u inozemstvu. Prisjetio se i naše bolesne braće, najstarije braće u našoj Provincije, kao i mlade braće u Postulaturi, Novicijatu i Teologiji te naglasio još neke stvari koje su veoma važne za Provinciju, kao što su: nastavak rada naše Franjevačke teologije, otvorenje muzeja Vrata Bosne u Tolisi i obljetnica otvorenja prve Pučke škole u Bosni i Hercegovini, organiziranje pomoći svetištima u Olovu i Podmilačju, izdvajanje pomoći iz SOFRE za pojedinu braću, mogućnost snimanja i pohrane podataka i snimanja dokumenata iz osmanskog perioda u našim samostanima u suradnji s braćom benediktincima i neke druge teme. Ujedno je najavio da ćemo iduće godine na Kapitulu posebnu pozornost posvetiti Pravilu sv. Franje, odnosno predavanje će biti na spomenutu temu. Komentirana je i žalosna činjenica da je na Sudu odbačena žalba koju je uložila naša Provincija, tražeći da se pronađu nalogodavci ubojstva naših fratara fra Nikice Miličevića i fra Leona Migića.
Tijekom kasnije rasprave sva nazočna braća su imala priliku postaviti razna pitanja provincijalu koja se tiču života naše Provincije, ali i iznijeti svoja razmišljanja na cjelokupni život bratstva. Susret je završio zajedničkom kavom u samostanskim prostorijama u Visokom.
Preuzeto s: bosnasrebrena.ba
Pozdrav gvardijana fra Franje Radmana okupljenoj braći u Visokom
Mnogopoštovani Provincijale, časni oci definitori, poštovana braćo!
Svima vama izražavam srdačnu dobrodošlicu u Visoko, u naš samostan sv. Bonaventure. Okupili smo se tradicionalno „na rogožinama“ kako bismo zajedno proslavili dan naše Provincije – patron, Uzvišenje Sv. Križa. Od srca čestitam!
Došli smo iz svih krajeva dične Bosne Srebrene i različitih životnih situacija da bratski molimo, promišljamo i razmijenimo stavove o svemu onom što nam – pojedincima i zajednici – predstoji kao izazov i zadaća. Ovo nisu nimalo lagana vremena, ali naš nam Patron ne dopušta izmaknuti se ispod stalne sjene križa. Međutim, to nije naše breme, već je Uzvišenje Sv. Križa zaklon i zaštita.
Vjerujem, braćo, da svaki put kada dođete u Visoko ili o njemu govorite, bude vam se sjećanja i lijepe uspomene iz sjemenišnih dana. Na ovom su mjestu naši zajednički i osobni temelji. U Visokom je naime sagrađen prvi naš samostan. Postojala je u Srebrenici i ranije neka nastamba, ali službeno prvi samostan, onaj sv. Nikole, sagrađen je na području ovoga grada 1339. godine. Ovaj sv. Bonaventure iz 1900. već je treći, jer su povijesni vjetrovi izbrisali samostane sv. Nikole u Milama i sv. Marije u Podvisokom.
I mi danas opstajemo na povijesnoj vjetrometini. U kući nas je osmorica braće. Imamo jednog sjemeništarca. U brojnim našim obvezama na prvom mjestu je Gimnazija, pa sjemenište i postulatura, zatim duhovni centar te župna ekspozitura koja broji 180 vjernika. Uz pomoć uposlenih laika uspijevamo to sve voditi.
Nekada su ovdje bila drugačija vremena, a u samostanu je živjelo i radilo 15 fratara i isto toliko časnih sestara. Iako pod pritiskom režima, nosio nas je veliki broj sjemeništaraca. Danas vas je dočekala druga slika. Živimo naizgled novo vrijeme demokracije, ali i zapadnog kapitalizma koji je depopulacijom poharao i našu Provinciju i našu domovinu. Neki se obeshrabre nad prazninom, kao što se često obeshrabrujemo i nad prazninom naših župa.
No, zato smo ovdje danas – da postanemo i ostanemo bratska podrška jedni drugima. Valja nam stoga pod križem iznova ustajati, radovati se malim koracima i uzdati se da Bog ima planove s našom zajednicom.
Vjerujem da će i tema, koju će nam vikar Provincije fra Janko izložiti, pokrenuti diskusiju i razmišljanje o medijskom ambijentu u kojem živimo, a koji neprimjetno oblikuje naše vrijeme i našu svijest – bez obzira jesmo li samo čitatelji-pratitelji ili sami nastupamo nudeći razne sadržaje.
Neka nam ovaj i svaki susret bude podsjetnik da smo drevna snažna Redo-država sazdana na stoljetnim temeljima. Još jednom braćo – dobro nam došli! Lijep vam i blagoslovljen ovaj dan.